Artykuł Iwony Herbuś na temat gospodarki niskoemisyjnej
Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pt. GOSPODARKA NISKOEMISYJNA JAKO BODZIEC DO KSZTAŁTOWANIA POSTAW OBYWATELSKICH ORAZ NARZĘDZIE SŁUŻĄCE DO PRZECIWDZIAŁANIA ZMIANOM KLIMATU
W czasach stałego rozwoju gospodarczego, którego konsekwencje stanowi wzrost zanieczyszczenia środowiska naturalnego oraz postępujące zmiany klimatyczne należy zadać sobie kilka istotnych pytań:
• Czy działania o charakterze antropogenicznym mają istotny wpływ na zmiany klimatyczne?
• Jeżeli tak, to czy nie zaszliśmy już za daleko i czy biosfera pozwoli nam na naprawienie błędów i ochronę tego co pozostało, a może rekonstrukcję tego co zniszczyła nasza cywilizacja?
• Wobec tego czy kształtowanie i wdrażanie Gospodarki Niskoemisyjnej stanowi kluczowe rozwiązanie i czy dzięki temu procesowi uda się złagodzić lub zahamować zmiany klimatyczne?
• Czy Plany Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) stanowią dokumenty strategiczne, niezbędne do pozyskiwania środków pomocowych na realizację ujętych w nich zamierzeń inwestycyjnych?
• A może rola PGN jest głębsza i powinna kształtować postawy społeczeństwa obywatelskiego oraz budzić wrażliwość w obszarze wpływu aktywności człowieka na otaczające go środowisko?
• Czy działając świadomie, równoważąc kwestie społeczne, ekologiczne
i ekonomiczne możemy ocalić ziemię, a także racjonalnie dysponować jej bogactwami? A może pozostało nam już tylko prowadzić działania pozwalające na adaptacje do zmian klimatycznych?
Treść całego artykuł do pobrania tutaj.