Start |
Niezbędnik
Dokumenty do pobrania
Publikacja "Analiza przestrzenna (w województwach Polski) aktywności samorządów w zakresie gospodarki niskoemisyjnej w latach 2007-2011" przygotowana przez SAPE prezentuje wyniki badań finansowania na cel efektywności energetycznej i OZE dla samorządów oraz wysuwa kilka tez dotyczących zależności między zainteresowaniem tym tematem, a innymi czynnikami.
Analiza do pobrania w języku polskim i w wersji angielskiej.
Publikacja "Praktyczne aspekty planowania energetycznego w gminach" przygotowana przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii, zawiera identyfikację problemów oraz metodologię tworzenia planu zaopatrzenia gminy w podstawowe surowce energetyczne. Zadaniem poradnika jest pomoc decydentom i specjalistom w gminach odpowiedzialnym za lokalne planowanie energetyczne, dlatego też jej treści nie koncentrują się na technicznych aspektach planowania energetycznego, a kładą nacisk na jego praktyczne aspekty. Autorzy poradnika dzielą się doświadczeniami nabytymi podczas wykonywania ponad 100 planów energetycznych dla dużych miast oraz gmin miejskich.
Dostępna pod adresem: http://www.office.fewe.pl/zasoby/poradniki/poradnik_planowanie.pdf/view
„Koncepcja krajowego systemu zrównoważonego gospodarowania energią” autorstwa Arkadiusza Węglarza i Marka Zaborowskiego jest opracowaniem holistycznego systemu gospodarowania energią na poziomie krajowym, który obejmuje wszystkie szczeble administracji państwowej. Autorzy wskazują na pilną potrzebę modyfikacji istniejącego systemu. W publikacji zawarte zostały przyczyny konieczności wprowadzenia krajowego systemu, wskazano jakie powinny być nowe rozwiązania oraz wymagane zmiany przepisów prawa, a także opisano uwarunkowania poprawności działania systemu.
Opracowanie „Planowanie Energetyczne w Polsce. Regulacje prawne” zostało przygotowane w ramach projektu Planowanie Energetyczne. Regulacje prawne mające wpływ na planowanie energetyczne w Polsce można znaleźć w ponad dwudziestu aktach prawnych lub projektach aktów prawnych. Celem niniejszego opracowania jest stworzenie kompendium, które zestawi je wspólnie w formie tabelarycznej.
"Poradnik zarządzania energią w Polsce" przygotowany przez NAPE i Mannheimer Versorgungs- und Verkehrsgesellschaft zawiera przegląd istniejących działań w dziedzinie planowania energetycznego oraz prezentuje cele gminnego zarządzania energią wraz z uprawnieniami i odpowiedzialnościami miast w tej dziedzinie. Analizuje również bariery efektywnego zarządzania energią oraz niektóre konsekwencje wdrażania nowego Prawa Energetycznego. Na końcu, ale nie najmniej ważne przedstawia narzędzia i instrumenty gminnego zarządzania energią oraz sposoby finansowania przedsięwzięć.
Raport „Od zakupów grupowych do optymalizacji zużycia energii” jest zbiorem mniejszych opracowań problemowych specjalistów w dziedzinie grupowych zakupów energii w Polsce. Kolejne rozdziały Raportu są przewodnikiem po etapach całego procesu grupowego zakupu energii, przygotowania przetargu oraz zarządzania grupą po jego przeprowadzeniu. Autorzy wskazują jak przygotować program efektywności energetycznej, omawiają krok po kroku zagadnienia metodyczne budowy i realizacji programów wykonawczych dotyczących efektywności energetycznej, dzielą się szczegółowymi informacjami dotyczącymi uwarunkowań prawnych funkcjonowania wolnego rynku energii oraz omawiają formy efektywnego zakupu energii.
Podręcznik „Gospodarowanie energią na poziomie lokalnym” został przygotowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach projektu „Uwarunkowania i mechanizmy racjonalizacji gospodarowania energią w gminach i powiatach”, pod kierownictwem prof. dr hab. inż. Bazylego Poskrobko. W publikacji zestawiono i omówiono aktualnie obowiązujące akty prawne dotyczące gospodarowania energią oraz przedstawiono ogólny model systemu zarządzania energią w gminie. Znaczną część podręcznika zajmują instrukcje – inwentaryzacji zasobów biomasy, obliczania abiotycznych zasobów odnawialnych źródeł energii, i inne. Przedstawiono także problem bezpieczeństwa energetycznego gminy i zarządzania lokalnym kryzysem energetycznym.
Materiały dostępne na stronie http://www.energia.wse.edu.pl/
Rekomendacje dla gmin
2016-08-11
Relacja ze spotkania Koalicji (30.06.2016)
2016-07-14
Spotkanie Koalicji 30.06.2016 (Warszawa)
2016-06-17
Gospodarka niskoemisyjna a kształtowanie postaw obywatelskich
2016-03-08
Relacja z VI spotkania Koalicji (3.11.2015, Warszawa)
2015-12-31
© 2013 MMC