Przyjęcie przez UE Pakietu klimatyczno-energetycznego dało impuls do silniejszego powiązania zagadnień energetycznych i klimatyczno-środowiskowych. Istotną rolę w procesie podejmowania działań dla ochrony klimatu ma do spełnienia sektor publiczny, w tym gminy na szczeblu lokalnym. Ponadto uruchomienie przez NFOŚiGW programu dofinasowania lokalnych Planów Gospodarki Niskoemisyjnej (PGN) i perspektywa środków finansowych z budżetu UE na lata 2014-2020 dedykowanych na rozwój gospodarki niskoemisyjnej przyczyniły się do wzrostu zainteresowania gmin lokalnym planowaniem energetycznym. W Polsce prawie 700 gmin wykonało Plany Gospodarki Niskoemisyjnej, na których realizację otrzymano dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W wielu innych gminach, na opracowanie Planów przeznaczono środki własne.
Ze względu na fakt, że w tak wielu gminach zostały uchwalone Plany Gospodarki Niskoemisyjnej, które następnie muszą być wdrażane, monitorowane i aktualizowane oraz istnieje wiele gmin, w których dokumenty strategiczne dotyczące efektywności energetycznej i poprawy jakości powietrza na poziomie lokalnym, konieczne jest aby realizacja tego następowała w odpowiedni sposób.
W związku z powyższym w załączniku prezentujemy listę rekomendacji, które przyczynią się do tworzenia ambitnych strategii w zakresie ograniczenia niskiej emisji, efektywności energetycznej budynków mieszkalnych oraz złej jakości powietrza.
Zastosowanie przygotowanych rekomendacji, może wpłynąć na jakość opracowywanych dokumentów dzięki czemu na poziomie lokalnym i wyższym możliwe będzie zintensyfikowanie osiągnięcia efektów środowiskowych, energetycznych, ekonomicznych, organizacyjnych i społecznych.